Hypertermia – ako funguje?

Koncom 70-tych rokov minulého storočia sa dostal klieštik včelí do Európy. Najskôr bola snaha zničiť napadnuté včelstvá. To však nebolo účinné, keďže roztoče sa rýchlo rozšírili do mnohých ďalších včelstiev. Veľké spoločnosti na ochranu rastlín vyvinuli chemické metódy na potlačenie roztočov na báze pesticídov, ktoré zabíjali rôzne druhy roztočov.

Z rozličných aplikácií boli a dodnes sú najjednoduchšie na používanie pásiky s účinnou látkou, napr. amitráz, ktorá likviduje roztoče prisaté na včelách. Dodnes sa používajú na celom svete. Chemický spôsob odstraňovania roztočov má však dve hlavné nevýhody. Prvou je skutočnosť, že roztoče si vyvinuli v priebehu niekoľkých rokov rezistenciu voči používaným preparátom, a tým sa ošetrenie stáva neúčinné. Druhou veľkou nevýhodou je, že zvyšky toxických liečiv sa dostávajú do vosku, kde sa kumulujú, pretože sú rozpustné v tukoch. Látky proti roztočom sa môžu vinou včelára dostať až do medu. V ostatných rokoch stále častejšie včelári kombinujú syntetické liečivá v kombinácii s organickými kyselinami, ktorými je možné čiastočne likvidovať roztoče v úli, ich aplikácia si vyžaduje správne zaobchádzanie s kyselinami, správne vonkajšie podmienky a ich neustále sledovanie počas celej doby aplikácie kyselín, aby sa predišlo škodám na včelách. Vplyvom zmeny klímy, najmä extrémami v počasí a ťažkou predvídateľnosťou počasia sa aj kyseliny ukázujú, ako málo účinné.

sadasdasdsadasdasd

Dospelá samička Varroa Destructor, ktorá parazituje na hlave nymfy včely medonosnej.

Od roku 2010 sa vyvinul nový spôsob ošetrenia za pomoci vyššej teploty, ktorá dokáže účinne likvidovať roztoče, pričom včelej larve neublíži.

Princíp fungovania

V zaviečkovaných bunkách sa nachádzajú dva organizmy – včelia larva a samička klieštika, ktorá parazituje na larve. Hypertermická metóda je založená na princípe odlišnej citlivosti na teplotu dvoch organizmov. Včelia larva toleruje vyššiu teplotu ako klieštik včelí. Tento spôsob ošetrenia včelstiev nespôsobuj včelám stres, umožňuje včelárom získavať kvalitné včelie produkty bez zvyškov látok po prípravkoch proti klieštikovi a pomáha včelárom účinne likvidovať klieštika tam, kde je to najúčinnejšie – priamo v mieste jeho rozmnožovania – na plodových zaviečkovaných plástoch.

Jediné účinné zariadenie dostupné na trhu je rakúsky prístroj Varroa Controller, doporučený švajčiarskou veterinárnou správou Apiservice a nemeckým včelárskym inštitútom pod vedením Dr. Stefana Berga. Testy vykonané na včelárskom inštitúte potvrdili až 97% účinnosť tohto zariadenia. Naopak tie zariadenia, ktoré zvyšujú teplotu priamo v úli, sú málo účinné proti klieštikovi (menej ako 50 %). Dôvodom je dobre známa skutočnosť, že včely neustále bránia prehriatiu plodiska nad jeho stabilnú teplotu, a tým súčasne bránia efektívnemu fungovaniu ošetrenia. 

Medula.sk