Tepelné ošetrovanie
Viete, ako vypočítate počet klieštikov vo včelstve a k čomu tento údaj potrebujete? Trápi Vás, že aj napriek používaným liečivám, sa klieštik aj naďalej množí vo včelstvách a Vy sa pýtate PREČO? Viete, kde sa nachádza najviac klieštikov a kedy je potrebné účinne proti nim zasiahnuť?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na školení o biotechnologickom ošetrovaní včelstiev proti klieštikovi pomocou tepelnej metódy a prístroja Varroa Controller. Počas včelárskej sezóny a za priaznivého počasia je možné teoretickú časť školenia skombinovať aj s praktickým ošetrovaním včelstiev pomocou prístroja Varroa Controller priamo na včelnici.
Prednáška a diskusia (90 min.) 25 € / osoba
V prípade praktickej ukážky ošetrovania včelstiev je potrebné počítať s 3 hodinami. Najskôr sa zo včelstiev vyberú vhodné plodové zaviečkované rámiky na ošetrovanie a spustí sa ošetrovací cyklus plodových plástov v trvaní 2 hodín. Tento čas využijeme na teoretickú časť školenia a vaše otázky. Po 2 hodinách ošetrené plásty vložíme späť do úľov a zodpovieme si na zvyšné otázky z praxe.
Prečo by ste mali školenie absolvovať?
Teplejšie zimy spôsobujú, že na rôznych miestach matky dlhšie plodujú, alebo plodujú nepretržite počas celého roka – to sú ideálne podmienky pre rozmnožovanie sa roztočov Varroa Destructor. Súčasné spôsoby ošetrovania sú nedostatočne účinné, pretože použitie syntetických akaricídov proti klieštikovi je možné použiť až na konci sezóny, keď vo včelstvách nie je med na ľudskú konzumáciu a kedy je tlak klieštika a vírusov už extrémne vysoký. Na konci leta neošetrované včelstvá už nie je možné zachrániť, tak aby prezimovali silné a zdravé. Rozkladné látky po chemických liečivách sa ukladajú vo vosku, propolise, plode ale aj mede. Pôsobenie a účinnosť organických kyselín ako alternatíva k chemickej liečbe je závislá od vonkajšej teploty a vlhkosti. Aplikácia organických kyselín poškodzuje včely a vyžaduje si znalosti so zaobchádzaním kyselín.
Zalietavanie včiel nie je len na jeseň. Z dôvodu otepľovania, extrémov počasia a straty včelej pastvy včely rabujú slabé včelstvá počas celého roka. So sebou si prinášajú stovky klieštikov, ktoré sa vo včelstvách nekontrolovateľne množia. Potrebné je kontrolovať a ošetrovať včelstvá počas celej sezóny. Viete ako na to?
Čo sa na školení dozviete?
- Prečo nefunguje chemický boj proti roztočom Varroa a prečo potrebujeme niečo nové?
- Aké faktory ovplyvňujú rozvoj a zdravie včelstiev a aké dôsledky majú chemické ošetrenia na biológiu včelstva?
- Aké sú hlavné zásady včelárskej praxe pre zdravý a udržateľný vývoj včelstiev?
- Čo je potrebné vedieť, aby ste úspešne zvládli boj proti klieštikovi?
- Ako postupovať počas celej včelárskej sezóny proti roztočom pomocou tepelnej metódy?
- Aký je význam vlastného kolobehu vosku a ako dosiahnuť 100 % obmenu diela v jednej včelárskej sezóne?
- Ako zabezpečiť každoročnú obmenu včelieho diela a aké sú z toho plynú výhody?
Okrem vašich otázok budem hovoriť o svojich skúsenostiach s ošetrovaním včelstiev v rôznych lokalitách – na čo si treba dávať pozor, ako si prácu zefektívniť a na čo nezabudnúť.
Izolovanie matiek – účinné opatrenie proti varoázne
Výzvou každého včelára je zvládnuť boj proti klieštikovi účinne a maximálne bezpečne – bezpečne pre včely, bezpečne pre včelára a bez rizika kontaminácie včelích produktov liečivami proti roztočom. Prax používania izolátorov, aby sa obmedzilo plodovanie matky len na malý počet plodových plástov je známa metóda, ktorá sa roky praktizovala v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a Taliansku. Dnes sa jej využitie opäť dostáva do veľkej pozornosti najmä z dôvodu účinného potláčania roztočov Varroa vo včelstvách a to v čase, keď je vo včelstvách veľký počet plodových plástov a teda, ideálny stav, kedy populácia roztočov Varroa exponenciálne rastie.
- Ako postupovať pri izolovaní matky do duplexnej klietky?
- Kedy je možné začať s izolovaním matky?
- Kedy najneskôr by sa mal zásah ukončiť?
- Spôsoby využitia izolátorov pri rozmnožovaní včelstiev?
- Aká je účinnosť tejto metódy?
- Aké sú jej výhody izolovania matiek?
- Aké druhy izolátorov sa používajú?
- Aké sú v nich rozdiely a aká je ich aplikácia počas včelárskej sezóny?
Máte ďalšie otázky? Tak príďte – zväčša každý utorok od 18-19:00 v Bratislave-Devíne.
Prednáška (60 min.) 25 € / osoba
Školenie je vhodné spojiť s témou celoročného ošetrovania včelstiev pomocou tepelnej metódy.
Nedajte roztočom žiadnu šancu!
Začnite aj Vy včeláriť s duplexnými klietkami a budete vysmiaty.
Rada sa s vami podelím
O ZAUJÍMAVOSTIACH ZO SVETA VČIEL
Sršeň ázijský žltonohý
Počuli ste už o obávanom sršňovi ázijskom Vespa velutina nigrithorax, ktorý sa šíri naprieč Európou? Ako sa...
Rozbzučme krajinu
Milí učitelia, priatelia detí a včiel, konečne je to tu! Spustili sme iniciatívu Rozbzučme krajinu. Cieľom...
Zázračné včely približuje deťom textom, obrazom aj zvukom život včiel
Metodická príručka a pracovné listy Zázračné včely vznikala počas celého roku 2020 v rámci partnerského...